Розділи

  Профілактика міксоматозу кролів — вакцинація

  Профілактика міксоматозу кролів — вакцинація

  Міксоматоз — вірусна висококонтагіозна хвороба кролів. На жаль, вона майже не лікується, дуже швидко поширюється і призводить до високої летальності тварин (70-90%).

  Вірус міксоматозу має стійкість до рН у широких межах і до різних розчинників жирів. Однак він чутливий до високої температури: нагрівання протягом години при температурі 56°С веде до його інактивації. Крім того, вірус міксоми втрачає інфекційність під впливом мийно-дезинфікуючих засобів (наприклад, Віросана, виробництва БіоТестЛаб).

  Вірус поширюється переважно через комах: комарів, вошей і бліх. Після того, як комаха вкусить заражену тварина, вірус потрапляє в слинні залози (в слинних залозах комара вірус здатний зберігатися до 7 місяців) і передається іншій тварині під час наступного укусу. Інфекція також може передаватися через прямий контакт від хворої тварини до здорової або через заражені предмети. Захворюваність і летальність кролів у новому вогнищі зараження може досягати 100%.

  Описано дві форми хвороби:

  • класична, за якої спостерігаються драглисті набряки на тілі;
  • нодулярна, або вузликова, — в цьому випадку на тілі утворюються обмежені пухлини.

  Протягом доби з'являються набряки шиї, голови, підгруддя і вух. Вуха починають звисати, з’являються драглисті набряки, що формують складки, голова кроля стає схожою на голову лева. Звідси й інша назва хвороби — «левова голова». Якщо хвороба розвивається блискавичним шляхом, вона швидко охоплює 95-100% поголів'я, і вже на другий-третій день після зараження відбувається стрімка загибель тварин.

  З розвитком захворювання запальний процес може поширитися на дихальні шляхи. Тоді у кролів спостерігаються вологі хрипи при диханні, виділення гнійного ексудату з носа. У самців часто відзначаються ознаки орхіту. Важливо відрізняти міксоматоз від інших хвороб, схожих за клінічною картиною. До таких належать стафілококоз, інфекційний фіброматоз. Кролі, що вижили після хвороби, набувають тривалий імунітет до міксоматозу. Кроленята, що народилися від матерів-реконвалесцентів, за рахунок пасивно переданих колостральних антитіл є стійкими до інфекції до 4-тижневого віку.

  Специфічну профілактику хвороби проводять за допомогою вакцинації як у благополучних, так і неблагополучних щодо міксоматозу господарствах і населених пунктах. Ревакцинувати тварин рекомендується через кожні 3-8 місяців (залежно від статусу господарства щодо міксоматозу). На 4-7-у добу формується імунітет проти захворювання. Слід зазначити, що протягом 21-го дня після вакцинації потрібно вести клінічне спостереження за тваринами і забезпечувати сприятливі умови їх утримання. У разі, якщо вакциновані кролі перебували в інкубаційній стадії розвитку хвороби, можлива їх загибель. Через 3-4 тижні після щеплення дозволяється перевозити вакцинованих тварин в інші господарства.

  На сьогодні все більше кролівників віддають перевагу вакцині виробництва БіоТестЛаб Лапімун Мікс. Вона забезпечує швидку імунну відповідь і більш тривалий захист тварин (наявність антитіл з 4-го дня). При виробництві використовують штами, які повністю гомологічні українським штамам, що гарантує ефективність вакцинації. Вакцину безпосередньо перед використанням розчиняють стерильним фізіологічним розчином або Розчинником живих вакцин 1,0 мл на 1 дозу і вводять підшкірно за лопаткою.

  Рекомендації з вакцинації кролів:

  • вакцинують тільки здорових тварин (без ознак будь-яких захворювань);
  • якщо в господарстві є проблематика з пастерельозу, кокцидіозу, пасалурозу, інфекційного риніту і т. д., необхідно обов'язково перед вакцинацією провести профілактичні заходи за допомогою антибіотиків, кокцидіостатиків, антигельмінтиків;
  • під час вакцинації, для підтримки імунітету, можна давати з випоюванням препарат Аміновітол з розрахунку 0,4-0,5 мл на 1 л води протягом 7 днів;
  • кролиць не рекомендується вакцинувати за 7 днів до окролу через загрозу «механічного» аборту;
  • при загрозі раннього інфікування тварин вакцинацію кроленят можна проводити, починаючи з 28-го дня.

  Лікування кролів, уражених міксоматозом, не проводиться через відсутність специфічних засобів терапії і надзвичайно швидке поширення інфекції в сталі. Хоча кролі, які перехворіли, і набувають напружений імунітет проти цього захворювання, вони тривалий час залишаються вірусоносіями міксоми і тим самим становлять загрозу для здорових тварин. У зв'язку з цим доцільніше спрямовувати зусилля на профілактику міксоматозу — ВАКЦИНАЦІЮ.

   ЛАПІМУН МІКС

   ЛАПІМУН МІКС

   міксоматоз

   Кролівництво